Spotkania (warsztaty, targi, stoliki eksperckie) w ramach Festiwalu odbędą się w warszawskim Centrum Wielokulturowym, ul. Jagiellońska 54 (wejście od Pl. Hallera). Uczestnictwo w tej części wydarzenia wymaga rejestracji poprzez wypełnienie zgłoszenia.
Festiwalowy piknik będzie miał miejsce na bulwarach wiślanych przy moście Gdańskim, obok muralu projektu „Ochotnicy warszawscy” (przystanek Most Gdański). Wstęp wolny! Uczestnictwo w pikniku nie wiąże się z koniecznością wysłania zgłoszenia ani udziału w pozostałych częściach Festiwalu.
Dzień 1
8 czerwca 2018
9:30 – 10:00
Rejestracja uczestników
10:00 – 10:10
Uroczyste otwarcie Festiwalu Wolontariatu „Ochotnicy warszawscy”
10:10 – 11:00
Debata „Wolontariat w przestrzeni miejskiej”
Zapraszamy uczestników do debaty, podczas której prelegenci opowiedzą o wolontariacie organizowanym w przestrzeni miejskiej. Znajdziemy odpowiedzi na pytania:
– „Czy łatwo jest zorganizować wolontariat w przestrzeni miejskiej?”,
– „Czy łatwo jest dopasować się do potrzeb jak również trendów w społecznościach lokalnych?”,
– „Jakie znaczenie dla rozwoju wolontariatu miejskiego mają wielkie imprezy?”.
Uczestnikami debaty będą:
- Katarzyna Nicewicz – organizatorka, inicjatorka działań Fundacji „Daj Herbatę”. Fundacja działa na rzecz bezdomnych, ubogich i wykluczonych społecznie – by świat był lepszy.
- Paweł Oskwarka – ratownik medyczny z WSPRiTS „Meditrans”. Instruktor medyczny opiekun Młodzieżowej Drużyny Ratowniczej.
- Prowadzący: Paweł Oksanowicz
11:00 – 11:30
Przerwa kawowa
11:30 – 13:00
Stoliki eksperckie
Ta część Festiwalu będzie poświęcona spotkaniom z ekspertami. W trakcie jej trwania uczestnicy mogą swobodnie przemieszczać się pomiędzy interesującymi ich tematami:
- „Aspekty formalnoprawne – jak zgodnie z prawem koordynować wolontariat w swojej organizacji?”
Dariusz Pietrowski - „Regulacje o ochronie danych osobowych RODO – jak organizacje i instytucje powinny przygotować się do zmienionych przepisów? Jakie zmiany dotyczą organizacji pozarządowych? Nowe zasady i co nowego przed nami?”
Monika Trzcińska - „Księgowanie kosztów działalności wolontariackiej – jak księgować koszty związane z pracą wolontariuszy? Czy wartość szkolenia w którym uczestniczy wolontariusz stanowi dla niego przychód i podlega opodatkowaniu? Czy działalność wolontariacką można łączyć z obowiązkami pracowniczymi?”
Agnieszka Gamdzyk - „Źródła finansowania wolontariatu w NGO oraz instytucjach miejskich – jaka jest definicja zbiórek? Czy zbieranie do puszek i akcje charytatywne mogą opierać się na zaufaniu?”
Monika Chrzczonowicz
13:00 – 14:00
Lunch
14:00 – 14:30
Prezentacja „Dobry wolontariat. Młodzi mają głos”
Uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję dowiedzieć się, czego młodzi ludzie potrzebują i oczekują od wolontariatu, co jest dla nich trudne i co mogliby dać od siebie. Punktem wyjścia dla warsztatów będą rekomendacje dotyczące dobrego, wartościowego wolontariatu sformułowane przez warszawskich uczniów biorących udział w programie „Kto na ochotnika? Szkolne programy wolontariatu”.
Prezentację poprowadzi Małgorzata Leszko – koordynatorka programów edukacyjnych skierowanych do nauczycieli w Centrum Edukacji Obywatelskiej.
14:30 – 16:00
Sesje warsztatowe
Ta część Festiwalu poświęcona będzie warsztatom, podczas których uczestnicy poszerzą swoją wiedzą o takie tematy jak:
17:00 – 21:00
Bulwary Wiślane
Finałem dnia będzie piknik na bulwarach przy moście Gdańskim, przy muralu projektu „Ochotnicy warszawscy”. Dla uczestników będą przygotowane liczne atrakcje – koncert na żywo, rejsy po Wiśle, zajęcia taneczne, ćwiczenia z pierwszej pomocy, przejażdżki na tandemach, puzzle wielkoformatowe, grę na bębnach, a także quizy z nagrodami! Zapraszamy wszystkich sympatyków wolontariatu, wstęp wolny! Uczestnictwo w pikniku nie wiąże się z koniecznością udziału w pozostałych częściach Festiwalu.
Dzień 1 – wydarzenie towarzyszące
8 czerwca 2018
14:00 – 17:00
Akcja społeczna
Wolontariusze – Pracownicy Urzędu m.st. Warszawy, Citi Handlowy oraz młodzież z warszawskich szkół wezmą udział w akcji społecznej.
Dzień 2
9 czerwca 2018
10:00 – 11:30
Targi wolontariatu
Uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję zapoznać się z wolontariatem realizowanym w Warszawskim ZOO, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Będą mieli również okazję poznać „Receptę na udaną współpracę z NGO – business” na przykładzie firmy Provident oraz zapoznać się z działalnością Młodzieżowej Drużyny Ratowniczej, która aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnej propagując ratownictwo społeczne.
Spotkania i prezentacje w ramach Targów odbywają się równolegle
12:00 – 15:00
Akcja społeczna
Zapraszamy uczestników Festiwalu do udziału w akcji społecznej „Razem dla wspólnego dobra. Odrestaurowywanie ogródków w warszawskich żłobkach”. O szczegółach akcji poinformujemy wkrótce!