Opis warsztatów

„Misja Warszawa” – spotkanie z dr Markiem Ostrowskim

dr Marek Ostrowski  biolog, varsavianista, humanista, fotograf,  twórca interdyscyplinarnego kierunku badań – informacja obrazowa, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego. Autor Akademii Wiedzy o Mieście, której celem jest, m.in. budowanie tożsamości i identyfikacji, wzmacniania więzów mieszkańców z własnym miastem, dzielnicami i lokalnymi osiedlami; na przykładzie Warszawy.

Podczas spotkania dowiemy się jakimi nowoczesnymi metodami kształtować obywatelskie postawy mieszkańców by byli zainteresowani wspólnymi działaniami na rzecz Warszawy, dlaczego tożsamość miejsca w którym żyjemy i mieszkamy jest wartością i dla kogo?

Warsztaty

Integracja – „Tylko sprawdzone ćwiczenia”

W każdej grupie, która ma wspólne zadanie do zrealizowania, współpraca przebiega o wiele bardziej efektywnie, gdy na początku pracy poświęci się czas na integrację. Podczas warsztatu zaprezentujemy metody integracyjne, które pomogą w pracy z dziećmi, osobami dorosłymi, wzmocnią współpracę i relację wolontariuszy, członków zespołu czy beneficjentów. Proponowane ćwiczenia będą uwzględniały potrzeby wiekowe, integracyjne i liczebność grupy. Uczestnicy przećwiczą je podczas warsztatów.

Opiekun warsztatu: Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu

 Anna Łukawska-Adamczyk – animatorka, trenerka, koordynatorka projektów społeczno-kulturalnych związana ze Stowarzyszeniem Centrum Wolontariatu w Warszawie.

Katarzyna Fusiek –  psycholog (specjalizacja terapia rodzin i małżeństw), seksuolog. Współpracowała z szeregiem organizacji pozarządowych i instytucji pomocowych.

Sztuka rekrutacji wolontariuszy w środowisku lokalnym  – dobre praktyki z Osiedla Przyjaźń

Piszą o sobie: „Jesteśmy nieformalną grupą skupiającą mieszkańców Osiedla „Przyjaźń”, jego miłośników i sympatyków, którzy wspólnie działają na rzecz ochrony i rozwoju tego magicznego miejsca na mapie Warszawy.”

Podczas warsztatów dowiemy się jak w inicjatywy na rzecz Osiedla angażować mieszkańców i nie tylko. W jaki sposób zachęcać mieszkańców do działania i utrzymać z nimi współpracę.

Opiekun warsztatu: Grupa nieformalna „Osiedle Przyjaźń”

Jurgita Kraużlis –  koordynatorka projektów młodzieżowych pod skrzydłami Stowarzyszenia Barwy Kultury, absolwentka  XV szkoły trenerskiej STOP.

Magdalena Latuch – Animatorka kultury, od lat działająca na rzecz aktywizacji społecznej

i animacji kultury społeczności lokalnych, w szczególności w Dzielnicy Praga Północ oraz na Osiedlu „Przyjaźń” w Dzielnicy Bemowo. Inicjatorka i koordynatorka edukacyjnych i artystycznych projektów międzypokoleniowych. 

 E – wolontariat

Organizacje często spotykają się z problemem braku „rąk do pracy” – brakuje im wsparcia wolontariuszy gotowych do włączenia się w ich działania. Jednocześnie wielu internautów/wolontariuszy deklaruje, że chętnie wsparłoby działania społeczne. Jak znaleźć złoty środek, by umiejętnie skorzystać z potencjału jakim dysponują wolontariusze.

Podczas spotkania dowiemy się w jaki prosty i szybki sposób pozyskiwać wolontariuszy przez Internet, w jakie działania mogą angażować się wolontariusze – internauci i jak z taką grupą współpracować.

Opiekun warsztatu: Fundacja Dobra Sieć

Marzena Kacprowicz – z wykształcenia polityk społeczny, z pasji promotorka nowych technologii jako narzędzia wspierającego zmienianie świata na lepsze. Od 2011 roku związana z Fundacją Dobra Sieć, w której pełni funkcję członka zarządu ds. programowych oraz opiekuje się programem e-wolontariatu.

Motywowanie wolontariuszy akcyjnych

Zdarza się, że zarządzając zespołem wolontariuszy w czasie akcji społecznych, wydarzeń z udziałem wolontariuszy zapominamy o najważniejszej kwestii, jaką jest nagradzanie i ich motywowanie. Czasem też pozyskujemy wolontariuszy wyłącznie na jedną akcję, nie nawiązujemy z nimi relacji i w konsekwencji na kolejną akcję rekrutujemy zupełnie nową grupę ochotników.

Czy takie myślenie nam się opłaca? O tym porozmawiamy na warsztacie. Podczas spotkania poruszymy również kwestie motywowania i nagradzania wolontariuszy akcyjnych, które są nieco bardziej złożone niż w przypadku wolontariuszy angażujących się w wolontariat długofalowy. Odpowiemy sobie na pytania w jaki sposób to robić, o czym należy pamiętać, a czego unikać.

Opiekun warsztatu: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Ewa Celińska-Spodar – z wykształcenia historyk, związana z Muzeum Historii Żydów Polskich od 2009 roku.

Joanna Pitucha – absolwentka gospodarki przestrzennej i urbanistyki, w Muzeum pracuje od 2013 roku.

Na co dzień obie Panie współpracują ze stałymi wolontariuszami tworząc Centrum Wolontariatu w Muzeum POLIN. Są również organizatorkami dużych akcji społecznych, przy których koordynują pracę setek wolontariuszy.

Ścieżka rozwoju wolontariusza

Kształtowanie liderów społecznych jest wyzwaniem dla dzisiejszych społeczności a tym samym dla organizacji, instytucji, grup nieformalnych, które współpracują z wolontariuszami – liderami lub na nich opierają wyłącznie swoją działalność. To właśnie liderzy są motorem zmian społecznych, często autorytetem dla innych wolontariuszy.

Podczas warsztatu podejmiemy temat ścieżki rozwoju wolontariusza – lidera. Poruszymy kwestie: w jak sposób wyłowić z tłumu lidera – wolontariusza, jak budować ścieżkę jego rozwoju – etapy, na co zwrócić uwagę.

Opiekun warsztatu: Fundacja Szkoła Liderów

Maria Makowska – Członkini Zarządu Fundacji Szkoła Liderów. Na co dzień pracuje w Programie Liderzy PAFW – w wyjątkowym, nieodpłatnym, dwunastomiesięcznym, programie rozwojowym dla Liderów społeczności lokalnych.

Możliwe formy współpracy z biznesem

Dobrą praktyką jest realizacja przez firmę różnorodnych przedsięwzięć np. konkursów, projektów mających na celu angażowanie społeczności lokalnych w działania środowiskowe oraz rozwiązywanie problemów społecznych.

Podczas realizacji tych przedsięwzięć firmy lub fundacje korporacyjne współpracują z organizacjami pozarządowymi i instytucjami sektora publicznego (np. szkołami, domami kultury).

Podczas warsztatu przybliżymy konkretne formy wsparcia i współpracy oferowane min. dla warszawskich beneficjentów przez poszczególne firmy/ ich fundacje we współpracy z sektorem pozarządowym, administracją publiczną.

Opiekun warsztatu: Fundacja PZU

Anna Hincz –  koordynatorka ds. dotacji dla organizacji pozarządowych.

Magdalena Pyrz   – specjalistka ds. wolontariatu pracowniczego w grupie PZU

Narzędzia internetowe we współpracy z wolontariuszami

Narzędzia internetowe są obecnie powszechną i szybką formą do komunikacji i współpracy z wolontariuszami. Potrzebujesz jak najszybciej spotkać się z grupą wolontariuszy. Chcesz, aby na spotkanie na temat organizacji wydarzenia przyszło jak najwięcej osób. Kalendarz internetowy, formularz zgłoszeniowy, itp. Jak to zrobić w prosty i szybki sposób?

Opiekun warsztatu: Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu

Karol Krzyczkowski – pasjonat nowych technologii i webmaster. Twórca serwisów bibliotekawolontariatu.plgiveandgain.pl,wolontariat.net.pl, festiwalu wolontariatu.

Śniadanie z ekspertem

Na spotkania z ekspertem zapraszamy osoby, które oczekują odpowiedzi na ich  indywidualne pytania dotyczące organizacji pracy wolontariuszy. Spotkania przy kawie  poprowadzą eksperci z wieloletnią praktyką.

  • Aspekty prawne angażowania wolontariuszy (np. umowy, ubezpieczenie) – Dariusz Pietrowski, Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu
  • Finanse a wolontariat (wkład własny do projektów w postaci pracy wolontariuszy, księgowanie kosztów wolontariackich w placówce, delegacje) – Agnieszka Gamdzyk, Biuro rachunkowe Superata
  • Zbiórki publiczne z udziałem wolontariuszy – Monika Chrzczonowicz, Stowarzyszenie Klon/Jawor
  • Wolontariat a ochrona danych osobowych – czy organizacje pozarządowe mają obowiązek zgłaszać do rejestracji GIODO zbiory zawierające dane osobowe wolontariuszy? Katarzyna Sadło – Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Kino wolontariackie (18 września, PIĄTEK)

W siedzibie Centrum Wolontariatu  wyświetlimy film – komedia, pn. Olimpiada (2005).

Głównym bohaterem filmu jest pełen uroku, życiowy nieudacznik Steve Barker (Johnny Knoxville), zmuszony przez długi i swego chciwego wuja (Brian Cox) wpada na nieprawdopodobny, zasługujący na prawdziwą pogardę, zwariowany pomysł. Udaje upośledzonego, by wziąć udział w Olimpiadzie Specjalnej, na której zamierza wywalczyć złoto. Gdy konkurenci Steve’a wykrywają jego oszustwo, nakłaniają go do podjęcia największego wyzwania, by został po prostu lepszym człowiekiem.

Po pokazie filmu zapraszamy do wspólnej dyskusji.

Wymienialnia książek (19 września, SOBOTA)

Celem akcji jest danie drugiego życia książkom.

Posiadasz książki o wolontariacie, animacji lokalnej, budowaniu zespołu, itd.?

Wiesz co się w nich znajduje, co Cię w nich poruszyło?

Te książki od jakiegoś czasu leżą na Twojej półce?

Jeśli na te pytania odpowiadasz twierdząco to koniecznie zabierz jedną z takich książek ze sobą na sobotnią część Festiwalu. Napisz w środku dlaczego akurat ta książka powinna znaleźć się u innej osoby, który fragment jest dla Ciebie szczególnie ważny.

Wymień swoją książkę na inną!

Książki powinny być dostarczone do specjalnie oznaczonego w tym dniu miejsca. UWAGA! Książki dostarczamy do godziny 09:30. Po przekazaniu książki otrzymujemy kupon, który pozwoli nam na wybranie nowej książki. Wyboru można dokonać od godz. 10:00.

Wymieniając książki, dajemy im nowe życie, przywracamy je światu pozwalając na nowo być czytanymi.

Wizyty studyjne

Podczas Festiwalu zapraszamy na wizyty studyjne, których celem jest prezentacja placówek i ich działalności, metod i form pracy oraz ich współpracy z wolontariuszami.  Placówki dobraliśmy tak, by pokazać różnorodność działań obywatelskich w Warszawie oraz bogactwo form i zakresu współpracy z wolontariuszami i grupami nieformalnymi.

 CENTRUM WIELOKULTUROWE, UL. JAGIELLOŃSKA 54 (WEJŚCIE OD PL. HALLERA)

Centrum integruje działania dotyczące cudzoziemców. Motywuje w tym zakresie do współpracy poszczególne urzędy, instytucje miejskie oraz organizacje pozarządowe

– zarówno te realizujące projekty jaki i organizacje reprezentujące społeczności imigranckie.

Przestrzeń Centrum Wielokulturowego otwarta jest na niekomercyjne działania środowisk migranckich oraz społeczności lokalnych, inicjatywy skierowane do migrantów oraz projekty wielokulturowe.

STOWARZYSZENIE PRAKTYKÓW DRAMY STOP – KLATKA, UL. STRZELECKA 3/12

Misją Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP-KLATKA jest tworzenie przestrzeni do dialogu                                     i pozytywnej zmiany społecznej poprzez wykorzystanie i uczenie metody dramy stosowanej.

Drama jest obecnie uważana za jedną z najbardziej efektywnych metod edukacyjno-profilaktycznych. Wykorzystuje ona naturalną umiejętność człowieka do wchodzenia w role. Drama stosowana (ang. applied drama), jaką pracuje Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA, ukierunkowuje się na wykorzystywanie potencjału ćwiczeń i technik dramowych do realizacji zamierzonych zmian edukacyjnych i społecznych.

Osiedle Jazdów, ul. Jazdów 3/12

Osiedle Jazdów w Warszawie to kolonia drewnianych domów, która powstała w 1945 roku.  Znajduje się na tyłach Parku Ujazdowskiego w Warszawie. Osiedle, dzięki współpracy mieszkańców, zaprzyjaźnionych organizacji oraz władz miasta, zamieniło się w pierwszą tego rodzaju otwartą przestrzeń działań kulturalnych i obywatelskich w Warszawie. W ramach działalności Otwartego Jazdowa odbywają się tu m.in. : wernisaże, wystawy, koncerty, próby muzyków, wykłady, debaty, prezentacje, warsztaty plastyczne, ceramiczne, rękodzieła, komiksowe, nauka języków obcych, trening jogi, itp. W dotychczasowe działania w Jazdowie angażują się stowarzyszenia, fundacje, grupy nieformalne oraz sponsorzy.

MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH POLIN UL. MORDECHAJA ANIELEWICZA 6

Muzeum POLIN jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową. Muzeum to jest nade wszystko miejscem spotkań ludzi, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, chcą zmierzyć się ze stereotypami i ograniczyć zjawiska zagrażające współczesnemu światu, takie jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. W tym sensie jest to miejsce dla wszystkich, promieniujące ideami otwartości, tolerancji i prawdy. Muzeum prezentuje różnorodne wystawy. Organizuje spotkania, wykłady, warsztaty, wymiany studentów z Polski i Izraela. Zajmuje się dokumentacją, badaniami i upowszechnianiem wiedzy na temat historii i kultury polskich Żydów. Inicjuje i prowadzi działalność badawczą w zakresie prac naukowych i popularnonaukowych.